Úvod Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Diskuse (37 komentářů)

Hloupý nemouš, (20. 04. 2012 21:32) Reagovat
Nestačím se vynasmát! Mám asi plícní chlamydie. Příznaky mám, protilátky mám v krvi aktivní a přeshraniční. Jak se mám ale léčit, když na infektologii jsem objednán až za víc, než za měsíc...
Pavel, (15. 05. 2012 19:55) Reagovat
snadná pomoc...napište mi na mail: xvasikp@seznam.cz Pavel
Miloslav Hajdin, (23. 03. 2017 08:13) Reagovat
Pravdě podobně mám taky tuhle neřest . Na RTG mi našli vpravo na plíci stín. Ale příznaky které se zde uvádějí mám tak jak jsou napsaný. Co s tím nebo co mám začít užívat abych předešel neštěstí . Děkuji předem za odpověď .
Štěpánka, (26. 06. 2012 08:27) Reagovat
Zdravím. Před nějakým časem kolegyně v práci přišla s tím, že má chlamydie pneumonie, psittaci, pecorum. Trochu nás to na skladě vyděsilo, takže jsme začaly pátrat na internetu o co vlastně jde..chodila s tím normálně do práce. Na internetu jsem se dozvěděla, že je to přenosné vzduchem, tak jsem se v panice začala poptávat i doktorů..všichni mi jednohlasně potvrdili, že mám být v klidu, že člověku se zdravým imun. systémem nic nehrozí. Před týdnem jsem měla roční kontrolu na gyn., tak jsem doktora poprosila, aby mi udělal testy na chlam. (z krve). Sám doktor mi volal, že testy byly pozitivní, tak jsem na něj vyhrkla o jaké chlam. se jedná a skoro se mi i zdálo, že neví na co se ho to vlastně ptám. Až když jsem mu vylíčila to s tou kolegyní, tak mi bylo řečeno, že to teda ještě prý zjistíme. Budou mi nasazovat zatím nějaká antibiotika, jenže má to vůbec smysl, když ta kolegyně (typ člověka co na všechno kašle) to nijak neřeší ani neléčí a prostě to na nás prská? :(
Věra, (24. 07. 2012 19:09) Reagovat
Ahoj všem, nemám ani jeden z výše popsaných příznaků onemocnění, vyvolaných touhle potvorou. Ale oteklo mi koleno, udělala se mi v něm voda, situace stejná jako už tolikrát. Koleno v dětství dost natlučené na schodech. Protože už jsme vyzkoušeli všechny možné injekce a léky, pan doktor prohlásil, že by se tam rád podíval. Tak jsem podstoupila artroskopii (laparoskopické vyšetření kolenního kloubu). Nenašli skoro nic, jen trochu poškozenou chrupavku (nejsem už nejmladší) a příliš zmnoženou kloubní výstelku. Odebrali vzorek, poslali na histologii. Výsledky naštěstí negativní co se týče něčeho zhoubného. Jen se dál neví, proč je v koleni permanentní zánět. Tak ještě rozbor krve na všechno možné. A ejhle, agresor je na světě. Chlamydia pneumoniae je tím útočníkem. Tak jsem si dnes přinesla 8 krabiček Doxybene (tetracyklin). A budu se modlit, aby další vyšetření za 6 týdnů dopadlo líp. Navíc musím nechat vyšetřit i syna, který má ony příznaky dýchacích problémů. Druhý je snad ušetřen.Bezva.
Pacient, (05. 02. 2013 17:01) Reagovat
Dobrý den.Mám dotaz:Pokud se v kultivaci sputa neobjeví známky chlamydiové infekce,znamená to,že pac. tuto infekci opravdu nemá?Nebo jsou chlamydie průkazné pouze v krvi? Děkuji za odpověď.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty