Úvod Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Diskuse (37 komentářů)

Natálka, (26. 07. 2013 08:43) Reagovat
Drvaim všechny kdo bojuje jako ja. MAm ty potvory už 3 roky a ne a ne se toho zbavit. Neustale ATB po dobu 4 tydnu mě přestavaji bavit a ani muj žaludek už to nechce přijmout. Dnes mi zase doktorka oznamila, že mam vyšši hodnoty než před branim ATB (mesic doxybene 200!).Jsem unavena, ospala, pali oči a mam problemy se sliznici v nose, mivam otekle drobne klouby na rukou a nohou a už neveřim, že se těch potvor zbavim :sad: Doktorka mně ujištuje, že dalši ATB zabere a budu fit, ale po 3 letech už tomu nevěřim. ¨Přeji hodně štěsti všem kdo s tim bojuje jako ja.
gabrusa, (26. 07. 2013 12:36) Reagovat
Ahoj, mně našli vloni plicní chlamydie v koleni (bezdůvodně zmnožená kloubní výstelka). Brala jsem taky Doxybene, ale určitě 7 týdnů a doktor říkal, že kratší dobu to nemá cenu, že to nestačí. Léky jsem brala přesně podle návodu - ráno hned po snídani a vůbec mi nebylo špatně. Jen když jsem na ně zapomněla a pak je vzala třeba dopoledne na prázdný žaludek, tak mi bylo strašně zle a hned jsem to musela zajíst. Pak mi bylo zase hned líp. Po ukončení léčby mě bohužel na kontrolní odběr neposlal a já husa si o něj neřekla. Držím palce.
Eva, (30. 07. 2013 15:37) Reagovat
Všechny moc zdravím a ze všeho nejvíce bych si snad přála se na tyto stránky ani nedostat. Před rokem mi"náhodně" zjistili chlamýdie. Všechny tři druhy. Netušila jsem, proč mě stíhá jeden zánět za druhým ,častá únava atd. Cítila jsem se jako hypochondr.Měla pocit, že mě tak vnímají i členové mé rodiny.Dnes už ale ne. Byla jsem léčena 11 krát různými ATB.Dnes mi přišly nové výsledky.Ty potvory se ještě namnožily a já...zkouším to nějak rozdýchat.Budu bojovat a dále věřit, že nad něma nakonec přece jen vyhraju.Čeká mě další antibiotiková kůra.
Ivík, (15. 08. 2013 09:19) Reagovat
Dobrý den. Před pěti lety jsem také prodělala plicní chlamydie. Než na ně přišli, trpěla jsem strašnými záchvaty kašle. Po třech měsících užívání různých atb. napadlo mého lékaře udělat rozbory na chlamydie. Kromě pneumonii jsem byla čistá. Z webů mi doporučili Dr. Klubala (ordinace v Praze), který se na tato onemocnění specializuje. Širokospektrá atb jsem brala skoro rok, ale vyhrála jsem a po čtyřech letech ty "potvory" spí. Samozřejmě, že jsou zaznamenány v paměťových testech, ale "spí". Když byla prokázána chlamydiová infekce, můj obvodní lékař mi dal atb. na tři týdny s tím, že to bude dostačující. Ale jak jsem napsala výše, na atb. jsem byla potom téměř rok. Přeji Vám mnoho úspěchů v léčbě a věřím, že taktéž infekci porazíte. Ale chce to čas. I.
Libuše, (08. 09. 2013 21:35) Reagovat
zkuste autopati Libuše
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty