Úvod Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Diskuse (37 komentářů)

Adéla, (19. 04. 2013 17:35) Reagovat
Zdravím. Trápily mě příznaky jako únava, pálení svalů, bolesti kloubů a zad. Jelikož jsem před tím prodělala ošklivou virózu, doktorka to sváděla na období rekonvalescence nebo jarní únavu. Testy mi odmítla udělat s tím, že se mám přestat sledovat. Jelikož jsem pak dostala zánět močové trubice, poslala mě na gynekologii i přes mé upozornění a žádost o testy se mi gynekolog vysmál, že prý s tím teď všichni blbnou. Nakonec jsem si došla na krevní testy sama a zaplatila si je. Výsledek: chlamydia pneumoniae v probíhající infekci. Doktorka mi napsala Klacid 500 na 14 dnů a když jsem jí vysvětlovala, že všude píšou, že to má být na dýl, tak se mi vysmála, že nemám číst internet. Tak se teď jen modlím aby to zabralo, beru ještě PM Chlamydil extra. "Super" jsou také reakce v lékárnách, kam jsem se šla ještě zeptat. Lékárnice zařve nahlas na celou lékárnu: Jooo chlamýdie to se léčí blbě! Přítel si chtěl pro jistotu nechat taky udělat testy a obvodní ho vyhodila :-x Jak se můžeme bránit?
monika Nosková, (21. 04. 2013 19:09) Reagovat
Dobrý den,mám diagnostikované Chlamydia pneum. ale obvoďák mi řekl, že to máme každý a léčit mě nechce. Nevíte o někom, kdo nepovažuje tuhle nemoc za sci-fi v Praze? Díky
roman, (23. 04. 2013 08:57) Reagovat
Zdravim vsechny, resim CPN jiz delsi dobu a mohu poradit jen najit si doktora, ktery to hodla s vami resit, setrvat a pravidelne chodit na testy. Lecba je zdlouhava a ani 2 tydny nejsou dostacujici, rozhodne je spatne, pokud vam vas lekar lecbu rozmlouva nebo vam poda nejaka ATB na 2 tydny. Osobne se nyni lecim za posledni 2 roky jiz po 2. a jsem v druhem kole brani ATB, kazde kolo trva 2 tydny podavanim tetracyclinu (doxicyclin) v kombinaci s azitromicinem. Podstatou takove drasticke lecby je rozbit napadene bunky jednim ATB a pak nasledne zabijet onu bakterii druhym ATB. Pokud protilatky neklesnou dostatecne, bude nasledovat kolo c.3. Chlamydie je boj na dlouhou trat a pokud se ji vase telo samo nezbavi a vas lekar na vas kasle, najdete si noveho, protoze tento je ignorant.
Alena Yurchenko, (23. 04. 2013 22:39) Reagovat
Dobrý den. 2 roky jsem se léčila na zánět dutin, poslední pulrok trpim opakujicí se virozou. Byla jsem vyšetřená na temnopolním mikroskopu u Mudr. Elekoví na P4, která mi podtvrdila chlamidií pneum. Moje obvodní lékařka to ingorovala. Zitra se chystam na infekční na Bulovku. Jsem zvědavá co mi tam naordinuji. ATB brat nechcí, protože slyšim jen negativní a neefektivní ohlasy. Zkusim MMS a budu čekat na radu skvělého léčitele pana Jardy Zajička. Zatim všem fandim a tuto sviní určitě překonam!
Jana, (16. 07. 2013 21:46) Reagovat
Zdrávím Vás, bohužel tu úpornou chorobu mám taky... v zimě jsem prodělala prý těžký zánět průdušek, ale to si dnes nejsem jistá zda to už jsem neměla chl. pneum. pan doktor to moc neřešil... a dnes je diagnistikované v probíhající infekci s mykoplazmata pneumonie...dohromady... antb beru už po třetí. naštěstí mě převzal jiný lékař, můj původní to ignoroval, příští týden jdu na krevní testy zda jsem vyhrála, ale moc tomu nevěřím že antb zaberou... zajímá mě jestli vám mms zabírá???? už jsem o něm hodně slyšela...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty