Úvod Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Diskuse (37 komentářů)

nika, (17. 03. 2014 11:03) Reagovat
zdravim vás , před dvou tydna ma mi dijagnostikovali Boroliozu a chlamidii pneuma. Přiznaky byli obyčejna chřipka .. až to bylo hrozné,,byla jsem vic unavena a je mi jen 22let,a bolestina pruduškách,ale neví v jakem stadiu a neví jak dlouho to mam .. chtěla jsem se zeptat jak dlouho se lečite vy?
Chlamydia, (11. 04. 2014 13:48) Reagovat
Dobrý den, pro všechny si přijdu. ;-)
eza, (21. 04. 2014 21:56) Reagovat
Mě byly zjištěny chlamydie před 2lety,ale již jen ve formě protilátek a že jsem prodělala mononukleozu.Začlo to jako angína-horečky,bolest v krku,potom se přidal neustávající kašel, který trval několik týdnů.Chodila jsem od jednoho lékaře k druhému (alergolog-imunolog,ORL,plicní,infekční,revmatolog,a samozřejmě jsem skončila i na psychiatrii)ale všechna vyšetření byla negativní.Až lékařka z plicního doporučila vyšetřit chlamydie,ale s tím, že se s nimi stejně nedá nic dělat,klasická léčba není,pokud nezaberou ATB.Nezabrala.Už 2roky jsem strašně unavená,přišla jsem o práci,víkendový výlet jsou pro mě muka a několik dní odpočinku v posteli.Neustálé zkoušení drahých doplňků stravy který konečně pomůže,si trvale dovolit nemůžu.Takže se léčím jen na deprese,občas si koupím něco,co někomu pomohlo a čekám, až mi naši odborníci uznají inv. důchod. Do toho klasického mám totiž ještě dost daleko. A pracovat opravdu nemůžu. :sad:
Birjam, (27. 04. 2014 10:52) Reagovat
Vloni jsem měla klíště,pak příznakovou chřipku. Brala jsem Doxybene 500mg,tři měcíce.Poté Xorimax,dva měcíce,který jsem si sehnala u známého lékaře.Byla jsem vyšetřena i na infekčním oddělení v Č.BUud.kde konstatovali,Borelii v Igm hraniční a není třeba ji léčit.Před měsícem jsem byla na diagnostice u MUDr. Klubala v Praze. Jako jediný mi vzal krev a diagnostikoval ve Western blotu - borelii,dále Chlamídii pleumoniae, Chlamidi trachomatis. Prodělanou mycoplasmu a ureoplasmu. Všechny tyto potvůrky přežívají v organismu a čekají jen na svoji příležitost,když je imunita oslabena,zaútočí.MUDr. Klubal mi napsal Sumamed a Minocyklin-který mi objedná lékárna v Německu za plnou úhradu. Stále Mmě bolí klouby a i když jsem byla u ženské lékařky třikrát s tím, že mám svědění a bolesti v pochvě, nic s tím neudělala. Prý to mám po prodělané mykoze. Antibiotika budu brát 50 dní a za tři měsíce mám další kontrolu.Moje emailová adresa je birjam@seznam.cz Budu ráda,když mi napíšete.
Vladan, (29. 04. 2014 13:42) Reagovat
Dobrý den,Pokud to tu ještě není - nabízím tímto psaním pomoc - mám pro Vás všechny radu (v mém případě se to vyplatilo). Zajděte si udělat test na OBERON / F-Scan či Diacon (vše zaměřeno na diagnostiku - co Vám doktoři neřeknou a co Vám je). Nic z Vás nevytahují a nic do Vás nevpravují, z ničeho nepodezírají a jsou slušní a zajímá je opravdové zdraví ne to pseudo. - To za prvé.Za druhé - existuje vícero způsobů léčby všeho (vše je léčitelné!). Jak náročná cesta to je - je to spíše o trpělivosti a penězích. Dle mého průzkumu: Nalezl jsem zatím tři přístroje co to dokáží = eliminovat takzvaně neléčitelné - a ba i více. (Farmaceutika mohou právem zuřit a ať jdou k čertu, že jo (nebyl jsem víc jak 10let u doktora a je mě fajně) :-)1) Zapper (ale pozor original od výrobců Zapper technology, je zde záruka frekvencí)2) Plasma od téže firmy3) F-Scan (má vícero produktů - vše postaveno od lidí pro lidi)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty