Úvod Chlamydie

Chlamydie

Chlamýdie jsou mikroorganismy, které způsobují v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka života a rozmnožování schopné. Chlamydiové infekce jsou zákeřným a dlouhotrvajícím (ne-li celoživotním) onemocněním, které se většinou velmi špatně rozpoznává. Tváří se totiž jako mnohá jiná, méně závažná onemocnění. V současné době jsou známy čtyři druhy chlamydiových infekcí. Chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů.

Chlamydia trachomatis

Je to infekce napadající pohlavní orgány a většinou se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem, při nechráněném sexu. Ohroženi jsou především promiskuitní lidé. U chlamydie  trachomatis  ( CTR ), může dojít k nákaze i sekundárním způsobem, to je používáním společného prádla (ručníků, povlečení apod.), nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, fitko, toalety).

Příznaky onemocnění CTR:

 • Malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek, uzlinka)
 • Svědění, výtok a nestandardní zápach (může znamenat i kvasinky či jinou infekci)
 • Bolestivost u pohlavního styku, je možné i slabé krvácení
 • Podrážděný močovod
 • Bolesti v podbřišku

Pokud je CTR neléčena může dojít k vážnějším projevům, které indikují napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace CHT často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

Diagnostika a léčba CTR:

 • Pokud má člověk nějaké příznaky, musí se obrátit na odborného lékaře, ženy na gynekologa, muži na urologa
 • Gynekolog provede stěry z poševního čípku, urolog stěry z ústí močové trubice
 • Po stanovení diagnózy, lékař předepíše účinná antibiotika, která se musí užívat 2 až 3 týdny
 • Jako podpůrný prostředek, lze používat doplňky stravy, k posílení imunity
 • Je nutné vyšetření i léčba obou partnerů, může totiž dojít k novému přenosu infekce
 • Po dobu léčby je lépe se zdržet pohlavního styku

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.). Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

 • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
 • Zimnice, pocení
 • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
 • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

 • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
 • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
 • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
 • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
 • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Další informace o zdraví a nemocech najdete na webech Mononukleóza a Hemeroidy.

Jak si může člověk napadený chlamydiemi pomoci?

 • Každopádně trvat na speciálním a v pravidelných periodách (max. rok) se opakujícím  vyšetření krve (nenechat se odbýt)
 • Při vyšších hodnotách chlamydií vyžadovat léčbu účinnými antibiotiky
 • V mezidobí i během léčby posilovat imunitní systém, popř. užívat k tomu určené doplňky stravy
 • Dbát na zdravý životní styl, odpočinek, stravování a pitný režim

Zdraví máme jen jedno a je na nás, abychom si ho udrželi, co nejdéle. Někdy musíme být tvrdí i na okolí (vyžadovat svá práva), a bohužel i na sebe. V případě chlamydiových infekcí to platí dvojnásob. Budeme-li k problému přistupovat laxně, můžeme si bolestivě zkomplikovat život.


Diskuse (83 komentářů)

Petr, (24. 06. 2010 19:48) Reagovat
Dobrý den chtěl jsem se zeptat, gynekolog přítelkyně řekl že si mám zajít na kožní. Mám si zajít na kožní nebo k urologovi
Pavel, (04. 12. 2010 19:01) Reagovat
Chronická forma chlamydii se u nás vůbec neléčí.Prostě lékaři to vůbec neumí,hrůza je že si lidé musí posílat díky SUKLU léky z Ukrajiny.Více na chlamydie.info.Mé skušenosti s lékaři.Stěžoval jsem si na bolesti hlavy,závratě a později zhoršování paměti.OL ani neurolog mně nezměřili krevní tlak,přesto,že na kartě oba rodiče hypertnzní,EKG vykazovalo 100tepů za min.Za 6 měsíců na preventivce 170/115,řekli mi,že mě to mohlo zabít.Za půl roku léčení druhou mengelou na prevetnivce 170/100,skvělé.Začal jsem se léčit sám argininem,stabilně 120/80/80.Třetí lékařka mně vnutila sklenici s vodou,prý málo piju.za hodinu bolesti u srdce,byl jsem hadrovej jako po prenesse.Za 48 hodin 191/113.Chtěla mě uvedený kr.tlak léčit 2x egilok a 1x ramipril.Zachránil jsem se česnekem,cpal jsem se jím celou noc.být to v noci nežiju.DAl jsem to zpátky argininem,ale zase bolesti hlavy,závratě a zhoršená paměť(arginin a česnek léčí poškozenou paměť.Důkazy na stahuj ulož to rapidshare pod NWO.
prorok, (02. 04. 2011 09:07) Reagovat
Zadejte na internetu mms a vyskočí Vám tam stránky Jim Hublle,tam je to jako dezinfekce vody,jelikož farmaceutická loby je proti.Důležitá je sauna s 60-65 stupni tak 20 až 40 minut ob den,berte kapky pomalu at nemáte silné reakce,doplnujte minerály.Za tři měsíce to začnete pocitovat,možná ale už po 14 dnech,je to důležité pořád dodržovat,mějte na paměti že těm sviním stačí 5 hodin a pomnoží se znovu v těle,pořád držte hladinu mms a zabíjejte a zabíjejte,krev musí být čistá tak dlouho dokud nepochcípají stařím.Jiná možnost není.Nesmí se Vám znovu a znovu množit,antibiotika jsou dobrá jen z počátku,ale na ně si ty svině již zvykají
prorok, (03. 03. 2011 19:45) Reagovat
Měl jsem ji 20 let s naběhem na RS,bolesti aritmie atd.Ale rád bych to napsal těm nemocným jako návod na chlamydie.info,jelikož mne tam blokly a to jsem združení poslal 3000kč příspěvek tak to zveřejním zde.Zaprvé na antibiotika pokud jste chroničtí zapomeňte je to na chvíli,je třeba nasadit mms1 na tři měsíce tak po 2-5 kapkách pomalu denně.Za druhé si sežeňte kamna saunu nebo cokoliv co Vás dokáže celé prohřát na 65 stupńů celsia,teprve při této teplotě se jich bezpečně zbavíte,nebojte neuvaříte se,max 1hod co každý druhý den.Volný den bude rozpad a berte mms stále,jelikož těm potvůrkám stačí 5hodin aby se Vám pomnožily zpět na předchozí urovně.Takto opakujte až do výlečení,u chronických případů třeba roky ale po celou dobu Vám bude dobře ,sem tam z počátku chvilkově se může něco objevit ale to přejde.Dotazy na imamimam@seznam.czKdo se vylečí at mi napíše.
Ezechiel, (06. 06. 2011 21:59) Reagovat
Nechci zlehčovat Vaše zkušenosti s chlamydiemi a rady ohledně nich, ale Vaše doporučení zahřát tělo na 65 stupňů celsia mě upřímně rozesmálo. Je sice hezké, že jsou chlamydie rychle ničeny teplotou nad 56! stupňů celsia, ale..jistě jste někdy slyšel o termoregulačním systému, který nedovolí příliš zvýšit tělesnou teplotu..a je k tomu dobrý důvod - při teplotě nad 42 stupňu dochází k denaturaci bílkovin a člověk umírá..nj, bílkoviny bez sekundární a terciální struktury jsou lemry..Jinak pokud někdo ze sebe hodlá udělat hlavní chod, je to jeho volba..Tím samozřejmě nechci říci, že sauna není zdravá či že nemůže způsobit placebo efekt, který některé ty chlamydie zlikviduje:)
Awe, (22. 08. 2012 04:37) Reagovat
[quote name="Ezechiel"]Nechci zlehčovat Vaše zkušenosti s chlamydiemi a rady ohledně nich, ale Vaše doporučení zahřát tělo na 65 stupňů celsia mě upřímně rozesmálo. Je sice hezké, že jsou chlamydie rychle ničeny teplotou nad 56! stupňů celsia, ale..jistě jste někdy slyšel o termoregulačním systému, který nedovolí příliš zvýšit tělesnou teplotu..a je k tomu dobrý důvod - při teplotě nad 42 stupňu dochází k denaturaci bílkovin a člověk umírá..nj, bílkoviny bez sekundární a terciální struktury jsou lemry..Jinak pokud někdo ze sebe hodlá udělat hlavní chod, je to jeho volba..Tím samozřejmě nechci říci, že sauna není zdravá či že nemůže způsobit placebo efekt, který některé ty chlamydie zlikviduje:)[/quote]To máš jeětě dobré...Já byl taky včera na testech jelikož mám buďto chlamydii nebo podezření na syfylis,nechal sem si udělat test i na HIV a teď čekám zda-li budu pouze 3 týdny bez sexu nebo mám zku... celý život
Michal, (15. 10. 2012 14:52) Reagovat
Taky jsem si tím prošel, mám na mysli ty testy na HIV. Byly negativní, ale ten strach, co jsem prožil...Nevybavuju si, že bych se v životě někdy tak bál. Vytrestal jsem se dost. Držím palce.
Eviska, (12. 10. 2011 08:52) Reagovat
Dobry den preji. Vcera jsem byla na preventivni prohlidce po 1 roce a gynekolozka mi rekla, ze je mozne, ze se u me vyskytla tato nemoc chlamydie. :-(, ale ze mi to nemuze rici na 100% a tak musim cekat tyden, aby mi rekla jak vysledky dopadly. Hrozne se te nemoci bojim, kdyz si o ni ctu jak je celkem nebezpecna i pro okoli. Myslim, ze kdyz ma podezreni tak ma nejspis pravdu, ale ja se budu modlit, aby ne. Jsem stoho cela spatna a nejvic s te dlouhave lecby a moznosti vraceni choroby..! :-(
Belmi, (24. 04. 2011 09:11) Reagovat
Přečetla jsem si na internetu, že zde doporučovaný mms je velmi nebezpečný a může popálit trávící trakt http://ona.idnes.cz/udajne-zazracny-lek-mms-je-dezinfekce-varuje-inspekce-pdu-/zdravi.aspx?c=A101008_115609_zdravi_lfVy ho i přes to doporučujete?
Nezávislý, (29. 05. 2011 00:05) Reagovat
Dobrý den, narazil jsem náhodou na vaši reakci při prohledávání informací o MMS na internetu. Chtěl bych Vám jen doporučit jedno, nevěřte médiím, dělají všechno proto, aby poškodili vědomí o účinných a levných prostředcích k vyléčení, protože to kazí "kšeft" farmaceutickým společnostem a taky za to dostávají spoustu prachů, že zveřejní takovej článek. Vždycky bych se držel radši vlastních zkušeností, nebo někoho "normálního", kdo to zkusil, než poslouchat co mi "radí" média... :o
prorok, (06. 01. 2012 20:07) Reagovat
a je mi čimdál líp a líp,super na chřipku,tedy ja ji nedostal ale žena přes noc po 6 kapkách uplně fit.Dávám to i dětem,celá školka marodí jen mi ne,dávám jednu.Super věc,nic to nedělá ale musí se pomaličku zvyšovat beru nejvíc 4 denně.
Zdenka, (30. 05. 2011 09:43) Reagovat
Dobrý den, dostala jsem oblečení od člověka, který má pozitivní pohlavní chlaydie a má velké problémy. Mohu se nakazit, i když jsem je pořádně vyprala?
Tereza, (24. 10. 2012 07:57) Reagovat
Pokud jste oblečení vyprala, přijde mi velmi nepravděpodobné, že byste se mohla nakazit.
Moni, (05. 12. 2012 05:48) Reagovat
Nezdá se mi to pravděpodobné. Myslím, že i když chlamydie jsou potvory, vysoké teplot nevydrží.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty