Úvod Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Diskuse (37 komentářů)

pavlikvondra@centrum, (13. 09. 2013 10:01) Reagovat
mrkni na to, hrůza
Michal24, (19. 09. 2013 13:11) Reagovat
Zdravim dnes dopoledne mi bylo zdeleno po 14 dnech co jsem se lecil z bolesti kolen a zapesti a byl poslan na rozbor krve ze mam toto onemocneni plic ktere mi zasahuje do kloubu a dychacich cest...po precteni toho to clanku(bohuzel jeste neznam presny druh chlamydia) jsem se dozvedel aspon neco vic a i kdyz po par vasich komentech mi to zrovna naladu nezlepsilo, ale dekuji protoze diky Vam vim ze toto onemocneni rozhodne nesmim podcenovat a musim dbat na rady odborniku...drzim palce vsem ktere toto postihlo
Žaneta, (19. 09. 2013 18:19) Reagovat
Mám dotaz snažíme se o miminko a teď mi přišly výsledky na chlamydie, mám totiž i cystu v hlavě 8mmx9mm, tak uvidíme jestli vůbec budu moc mít mimiško, máte s tím někdo zkušenost děkuji
Jana, (28. 09. 2013 07:29) Reagovat
Dobry den chcela by som sa opytat na tuto chorobu.Mala som kašel a pan doktorka mi zjistila streptokoka.A poslala ma na vyšetrenie na plucne.Tam mi zistili chlamide v troj kombinacii,Pozitivne som mala na chlamydie pneumo bojim sa že sa mi to može znovu vrátit.V poslednej době som stále unavena a zstili mi malo bielich krviniek.
Helena, (28. 02. 2014 19:21) Reagovat
Dobrý den,před třemi roky mi zjistili, ze jsem prodelala boreliozu a mela jsem pozitivni nalez na chlamydie trachomatis, ke všemu mi byla zjistena jeste snizena funkce stitne zlazy, byla jsem prelečena antibiotiky, nicmene trpim pres tri roky nesmirnou unavou, trapi me bolesti dutin, tlaky za očima, s tim, že jsem prakticky prestala sportovat, moje telo jakoby nezvladalo absolutne zadnou zatez, doktori si se mnou nevi rady - byla jsem snad uz vsude (interna, infekčni, orl, očni, neurologie) momentalne mam uz čtyři mesice potize se stafylokokem v nose, ktereho se nemuzu zbavit, chlamydie opet pozitivni takze mi byl predepsan Doxybene. Prosím nekoho o radu (zda nejaka existuje) jak se zbavit techto potizi a zda ma nekdo zkusenosti s dlouhodobou unavou po borelioze či chlamydiich. děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty