Úvod Chlamydie

Chlamydie

Chlamýdie jsou mikroorganismy, které způsobují v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka života a rozmnožování schopné. Chlamydiové infekce jsou zákeřným a dlouhotrvajícím (ne-li celoživotním) onemocněním, které se většinou velmi špatně rozpoznává. Tváří se totiž jako mnohá jiná, méně závažná onemocnění. V současné době jsou známy čtyři druhy chlamydiových infekcí. Chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů.

Chlamydia trachomatis

Je to infekce napadající pohlavní orgány a většinou se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem, při nechráněném sexu. Ohroženi jsou především promiskuitní lidé. U chlamydie  trachomatis  ( CTR ), může dojít k nákaze i sekundárním způsobem, to je používáním společného prádla (ručníků, povlečení apod.), nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, fitko, toalety).

Příznaky onemocnění CTR:

 • Malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek, uzlinka)
 • Svědění, výtok a nestandardní zápach (může znamenat i kvasinky či jinou infekci)
 • Bolestivost u pohlavního styku, je možné i slabé krvácení
 • Podrážděný močovod
 • Bolesti v podbřišku

Pokud je CTR neléčena může dojít k vážnějším projevům, které indikují napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace CHT často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

Diagnostika a léčba CTR:

 • Pokud má člověk nějaké příznaky, musí se obrátit na odborného lékaře, ženy na gynekologa, muži na urologa
 • Gynekolog provede stěry z poševního čípku, urolog stěry z ústí močové trubice
 • Po stanovení diagnózy, lékař předepíše účinná antibiotika, která se musí užívat 2 až 3 týdny
 • Jako podpůrný prostředek, lze používat doplňky stravy, k posílení imunity
 • Je nutné vyšetření i léčba obou partnerů, může totiž dojít k novému přenosu infekce
 • Po dobu léčby je lépe se zdržet pohlavního styku

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.). Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

 • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
 • Zimnice, pocení
 • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
 • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

 • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
 • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
 • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
 • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
 • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Další informace o zdraví a nemocech najdete na webech Mononukleóza a Hemeroidy.

Jak si může člověk napadený chlamydiemi pomoci?

 • Každopádně trvat na speciálním a v pravidelných periodách (max. rok) se opakujícím  vyšetření krve (nenechat se odbýt)
 • Při vyšších hodnotách chlamydií vyžadovat léčbu účinnými antibiotiky
 • V mezidobí i během léčby posilovat imunitní systém, popř. užívat k tomu určené doplňky stravy
 • Dbát na zdravý životní styl, odpočinek, stravování a pitný režim

Zdraví máme jen jedno a je na nás, abychom si ho udrželi, co nejdéle. Někdy musíme být tvrdí i na okolí (vyžadovat svá práva), a bohužel i na sebe. V případě chlamydiových infekcí to platí dvojnásob. Budeme-li k problému přistupovat laxně, můžeme si bolestivě zkomplikovat život.


Diskuse (83 komentářů)

Lucka, (04. 07. 2014 06:11) Reagovat
[quote name="Petra"][quote name="Petra"]Dobry den Chtela bych se zeptat kdyz mam uz problemy s palenim v intimni casti pohlavnich organu asi 8 mesicu a projevuje se to bolestivym palenim a rezanim po moceni ktere pretrvava i hodinu a mam porad horecky ktere trvaji asi 5mesicu.Taky jsem ted byla lecena na zanet mocovych cest a vysledky uz mam v poradku ale paleni porad pretrvava! Predem dekuji za odpoved.[/quote]Určitě se nechte nějak speciálně vyšetřit - výtěry, ale i sona. Pokud jste v rámci zánětu močových cest jen předkládala moč a nebylo vám děláno podrobné vyšetření, tak některé nemoci nemusí být odhalené. Určitě bych speciální vyšetření na vašem místě už dál neodkládala.
Valerie, (02. 09. 2014 10:27) Reagovat
Tak mi zjistili chlamydie. Fakt nepříjemné a ještě to budu muset vysvětlovat přítelovi, kterého mám krátce, tak aspoň doufám, že jsem ho nenakazila. Snad si o mě nebude myslet nic špatného, pravděpodobně je mám od svého bývalého přítele. Nebo je možné, že je můžu mít ještě od předcházejícího přítele, se kterým jsem byla před dvěma lety? To snad ne...
Katy, (15. 01. 2015 21:37) Reagovat
Ahoj před 3lety sem prodělala léčbu chlamydii nemohla seM vůbec na ruce křeče bolesti ty mám bohužel pořad někdy je lépe někdy hůř. Sou to tak 3 měsíce do my začali křeče v nohách a bohužel musím chodit o hulkach co sem dřív šla 10 minut teď jdu 28 je to hnus a doktorka ta to nijak neřeší poslala mě na rtg páteře a kyčle přitom podle testu zvýšené chlamydie a leukocyty nevím už kam se obrátit je mi 32 a nehodlám skončit jako mrzák
Pippi, (02. 02. 2015 07:09) Reagovat
[quote name="Valerie"]Tak mi zjistili chlamydie. Fakt nepříjemné a ještě to budu muset vysvětlovat přítelovi, kterého mám krátce, tak aspoň doufám, že jsem ho nenakazila. Snad si o mě nebude myslet nic špatného, pravděpodobně je mám od svého bývalého přítele. Nebo je možné, že je můžu mít ještě od předcházejícího přítele, se kterým jsem byla před dvěma lety? To snad ne...[/quote]Možné to je. Chlamydie se dlouho nemusí nijak projevit, ale buďte ráda, že se odhalili. Jejich dlouhodobé působení může způsobit i neplodnost. I když sama nevím, jak je to možné, když nemají žádné příznaky...
Zdena, (14. 04. 2015 17:03) Reagovat
Ahoj, to co popisuješ, je opravdu síla. Přemýšlím, jestli se u tebe nemůže také projevovat jiné zánětlivé onemocnění, které by mohlo být způsobeno tím, že tvá lékařka podcenila kvalitní léčbu antibiotiky a organismus je vyčerpaný a náchylný. Na zánětlivá onemocnění pomáhá wobenzym, který se doporučuje jako podpůrná léčba. Být tebou bych to zvážila a určitě bych se podívala po jiné lékařce. Teď mě momentálně nikdo nenapadá, ale pokud chceš, můžu se zkusit optat přátel koho nebo případně jakou kliniku by doporučili. Jen nevím, odkud pocházíš... Drž se a mysli na to, že psychika udělá také hodně!
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty