Úvod Chlamydie

Chlamydie

Chlamýdie jsou mikroorganismy, které způsobují v těle infekci. Daly by se přirovnat k interbuněčným parazitům, protože napadají buňky hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka života a rozmnožování schopné. Chlamydiové infekce jsou zákeřným a dlouhotrvajícím (ne-li celoživotním) onemocněním, které se většinou velmi špatně rozpoznává. Tváří se totiž jako mnohá jiná, méně závažná onemocnění. V současné době jsou známy čtyři druhy chlamydiových infekcí. Chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů.

Chlamydia trachomatis

Je to infekce napadající pohlavní orgány a většinou se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem, při nechráněném sexu. Ohroženi jsou především promiskuitní lidé. U chlamydie  trachomatis  ( CTR ), může dojít k nákaze i sekundárním způsobem, to je používáním společného prádla (ručníků, povlečení apod.), nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, fitko, toalety).

Příznaky onemocnění CTR:

  • Malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek, uzlinka)
  • Svědění, výtok a nestandardní zápach (může znamenat i kvasinky či jinou infekci)
  • Bolestivost u pohlavního styku, je možné i slabé krvácení
  • Podrážděný močovod
  • Bolesti v podbřišku

Pokud je CTR neléčena může dojít k vážnějším projevům, které indikují napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace CHT často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

Diagnostika a léčba CTR:

  • Pokud má člověk nějaké příznaky, musí se obrátit na odborného lékaře, ženy na gynekologa, muži na urologa
  • Gynekolog provede stěry z poševního čípku, urolog stěry z ústí močové trubice
  • Po stanovení diagnózy, lékař předepíše účinná antibiotika, která se musí užívat 2 až 3 týdny
  • Jako podpůrný prostředek, lze používat doplňky stravy, k posílení imunity
  • Je nutné vyšetření i léčba obou partnerů, může totiž dojít k novému přenosu infekce
  • Po dobu léčby je lépe se zdržet pohlavního styku

Chlamydia pneumoniae

Jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Je to onemocnění napadající respirační (tedy dýchací) cesty. Přenáší se tak, jako spousta jiných nemocí kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.). Nebezpečná je zejména proto, že se těžko rozpoznává. Většinou je lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři se často v diagnostice mýlí, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek aj. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Je však možné, že akutní stadium přeléčením nějakými antibiotiky potlačí prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Chlamydia pneumoniae (CPN), je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Každý člověk se s ní v životě setká a u většiny zůstává v tzv. latentní formě. Dalo by se to laicky vyjádřit tak, že spí na nízkých hodnotách a čeká, na vhodný spouštěč, kterým většinou bývá snížení imunity člověka. Poté se opět probouzí k životu, množí se a působí napadenému jedinci značné zdravotní problémy. Záleží tedy na individuálním stavu imunitního systému.

 

Příznaky onemocnění CPN:

  • Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • Zimnice, pocení
  • Bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava
  • Tlak či bolest v oblasti průdušek a plic

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Je to způsobeno tím, že chlamydie napadají buňky zevnitř, a to velmi často i imunitní buňky (markofágy). Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

 

Diagnostika a léčba CPN:

  • Přetrvávají- li problémy v respirační oblasti, ale i jiné, nařídí lékař vyšetření krve
  • Po rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky
  • Vhodná antibiotika se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař
  • Je dobré užívání doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie
  • Vyšetření krve i přeléčení antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce

 

Protože je CPN velmi infekční, měla by léčba probíhat na úrovni infekční ambulance, kde je nemocný v péči specialistů, odborníků na infekční onemocnění. Nejen, že mají nejlepší znalosti v tomto oboru, ale mohou předepisovat speciální léky a vyšetření. Praktičtí lékaři k tomu často nemají pravomoc a jsou tlačeni nedostatkem financí.

Chlamydia psittaci (CPS)

Patří mezi zvířecí patogeny s možností přenosu na člověka. Tedy primárně jde o infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců (holubů, papoušků, koní, koček, ale i prasat, ovcí, skotu). Nejčastější cestou přenosu je kontaminovaný trus, peří apod. K nákaze dojde vdechnutím spórů.

Chlamydia pecorum (CPC)

I tento druh patří mezi zvířecí nemoci, byl vyčleněn z chlamydia psittaci a jeho hostitelé patří do širšího spektra savců a ptáků.

Výzkum chlamydiových infekcí i způsobu jejich léčby stále pokračuje, přesto toto onemocnění trápí spoustu lidí. Je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Protože se těžko přichází na to, že organismus člověka je napaden chlamydiemi. Může se stát, že člověk v produktivním věku přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá jiná vyšetření, kde se de facto nic nezjistí. Lékaři pak na takového jedince pohlíží jako na hypochondra nebo simulanta. Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů. Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.


Další informace o zdraví a nemocech najdete na webech Mononukleóza a Hemeroidy.

Jak si může člověk napadený chlamydiemi pomoci?

  • Každopádně trvat na speciálním a v pravidelných periodách (max. rok) se opakujícím  vyšetření krve (nenechat se odbýt)
  • Při vyšších hodnotách chlamydií vyžadovat léčbu účinnými antibiotiky
  • V mezidobí i během léčby posilovat imunitní systém, popř. užívat k tomu určené doplňky stravy
  • Dbát na zdravý životní styl, odpočinek, stravování a pitný režim

Zdraví máme jen jedno a je na nás, abychom si ho udrželi, co nejdéle. Někdy musíme být tvrdí i na okolí (vyžadovat svá práva), a bohužel i na sebe. V případě chlamydiových infekcí to platí dvojnásob. Budeme-li k problému přistupovat laxně, můžeme si bolestivě zkomplikovat život.


Diskuse (83 komentářů)

Lena, (23. 04. 2012 21:09) Reagovat
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Před rokem jsem ležela v nemocnici se slepým střevem. Když jsem odcházela, řekli mé matce, že mám chlamydie, i když jsem ještě neměla pohl. styk. Léčila jsem to jen antibiotiky, které jsem nedobrala. Za půl roku jsem byla na další operaci se srůsty v břiše. Od té doby mám vážně problémy s škrábání v krku, rýmou, dráždivý kašel, pocení, bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava+ strašný stres a deprese. Také mám časté "křeče" na srdci, je možné, že chlamydie ještě nejsou vyléčeny a může to být vážnější?
Ivana, (01. 11. 2012 15:30) Reagovat
A byla jste s těmito obtížemi u lékaře? Chlamydie se mohly vrátit nebo nedoléčit. Nechte si na ně udělat znovu testy.
petra, (20. 11. 2012 20:35) Reagovat
Dobry den, minuly tyden mi brali krev pro zjisteni chlamydii, vsimla jsem si ze na zadance byly zaskrtnuty jen 2 policka. Neuvedomuji si jake konkretne, vim ze tan byly mikoplasmata. Chtela jsem se zeptat zda se z toho zjisti vsechny 4 druhy chlamydii, a pokub bych je mela v krku, zjisti to taktez z krve???? Ma doktorka je velmi neochotna, prinutila jsem ji k testum po 2 zapalech plic a 4 antib.za rok. :-( prosim o radu
xx, (21. 11. 2012 14:02) Reagovat
Pokud to jde, změňte lékařku. Člověk bez medicínského vzdělání (předpokládám, že ho nemáte), nemůže kontrolovat lékaře a být si jist, že se mu dostává všech potřebných vyšetřeních. PRoto je dobré mít důvěryhodnou lékařku či lékaře.
Pavel xxl, (08. 12. 2012 09:48) Reagovat
Po oslabení organismu náročným lékařským vyšetření s kontrastní látkou, mi začaly záhadné bolesti břicha, v kříži a nervů v nohou, při vyšetření zjistili přítomnost protilátek na borrelii a také chlamydii. Léčili mě různými atibiotiky cca 3 měsíce, výsledek byl nepatrný, spíše žádný, potíže přetrvávaly. Lékaři naprosto selhali. Vyzkoušel koloidní stříbro, ráno vypiji velkého frťana, a stal se zázrak, potíže v krátké době vymizely, ale pokud přestanu se stříbrem, zase se to začíná vracet, ale je to cesta jak se z toho snad dostat.
Ágnes, (05. 03. 2013 06:11) Reagovat
Váš příspěvek mě zaujal, i když jsem ještě nikdy o léčbě stříbrem ještě neslyšela. To se dá normálně koupit v lékárně a kolik to stojí? Zajímavé...
Aneta, (27. 02. 2013 10:07) Reagovat
Mám asi chlamydie. Všechny příznaky, co jsem se dočetla, tomu odpovídají (dřív jsem vůbec o téhle nemoci nevěděla). Akorát netuším, jak jsem se jí mohla nakazit. Je to nějaký zamotaný. Zítra holt půjdu k doktoru, ale mám z toho docela hrůzu.
Magdaléna, (12. 03. 2013 18:32) Reagovat
S tou nákazou...záleží, jaký druh chlamydií máte. Ty, které souvisejí s dýchací cestou, se šíří poměrně snadno - i vzduchem. Stačí, kdyby je někdo ve vašem okolí měl. Ty, které souvisejí s genitáliemi, se šíří asi jen pohlavním stykem - alespoň se to všude píše.
Veronika, (06. 03. 2013 12:59) Reagovat
Dobrý den, mám obdobné potíže jako tady píšete vy, škrábání v krku, suchý, dráždivý kašel, který se vyskytuje hlavně večer a ráno a při námaze,depresivní nálady, jsem unavená... zhruba před dvěmi měsíci jsem byla dlouhodobě unavená (cca 3 týdny)měla jsem i zvýšenou teplotu. absolvovala jsem lékařské kolečko, dělali mi výtěry z krku a nejrůznější testy s krví, ale nezjistili nic. i teď jsem byla na testech, čekám na výsledky, a trošku jsem zžnervozněla. je možné, že se na to nepřijde? že to moje (ještě dětská) lékařka neodhalí? Co mám potom dělat, když budou příznaky stále přetrvávat? jsem zhruba čtvrtrok neustále "nakřáplá", ale nejsem si vědoma, že bych se mohla nakazit.... poraďte prosím, nebo uklidněte moji hysterickou duši :)
Katřeina, (27. 03. 2013 14:39) Reagovat
Tak třeba to může být jen sníženou imunitou. Zima trvá už dlouho, člověk je z ní vyčerpaný a oslabený. A je jasné, že pak z toho nemá ani dobrou náladu. Tím by se daly vysvětlit i ty deprese. Pokud máte solidní doktorku, tak by měla případné potíže odhalit. Držte se, snažte se trochu posilovat imunitu a snad bude brzy líp.
Božena, (03. 04. 2013 12:17) Reagovat
Také mě už ta věčná zima dává zabrat. Mám horší pokožku, jsem unavená, bolí mě klouby a celkově se necítím. Myslím tedy, že je to zimou a hlavně je málo slunečních dnů. Na mě sluníčko působí hodně...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Chlamydie-chlamidie.cz
Kontakty